Yapay Tatlandırıcıların Zararlarını Biliyor Muydunuz?

Yapay Tatlandırıcıların Zararlarını Biliyor Muydunuz?

Enerji içeren tatlandırıcılar: Sukroz, Glikoz, Fruktoz, Fruktoz Şurubu, Mısır Şurubu, Maltoz, Maltodekstrin, Dekstroz, Bal, Şeker Alkolleri (Sorbitol, Mannitol, Maltitol, Ksilitol, İsomalt), Nişasta Hidrolizatı.

Enerji içermeyen tatlandırıcılar: Asesulfam-k, Aspartam, Sakarin, Sukraloz, Stevia.

Sakkarin çay şekerinden 350 kat, aspartam 200 kat daha tatlıdır.

Tatlandırıcıların kalorisinin olmaması sınırsız tüketileceği anlamına gelmez. Bazı çalışmalarda fazla tatlandırıcı kullanımının insülin salgısını artırdığı (hiperinsülinemi) tespit edilmiştir.

Tatlandırıcılar gibi endüstriyel katkı maddelerinin bağırsak mikrobiyotası üzerinde olumsuz etkilerini gösteren çalışmalar mevcuttur.

2014 yılında yapılan bir çalışmada farelere sakkarin, sukraloz ve aspartam verilmesi sonucunda, farelerde yüksek glikoz intoleransı rapor edilmiş ve bağırsakta Bacteroides cinsi bakterilerdeki aşırı artışla ilişkilendirilmiştir. Ve glikoz intoleransının da bu bakterilerden kaynaklandığı düşünülmektedir.

Hayvan deneylerinde bazı tatlandırıcıların bazı kanser türleriyle ilişkisini gösteren çalışmalar mevcuttur. Tabi ki kontrollü gitmek koşuluyla stevia tatlandırıcılar içinde öncelikli seçilmesi önerilen olan formdur.