Stres Seviyemizi Azaltmak İçin Neler Yapabiliriz?

Stres Seviyemizi Azaltmak İçin Neler Yapabiliriz?

Ülke ve hatta dünya olarak oldukça yoğun, stresli, endişeli günlerden geçiyoruz. Stresin insan vücudunda yaptığı birçok olumsuz etki var. Belki de beslenmemizden çok daha önemli stres yönetimimiz.. Ama stresi yönetirken de uygun besinsel desteklerden yararlanmakta ayrı bir gerçek..

Bağırsak dengemizi iyi koruduğumuz, vücut kimyamızı etkileyen dışsal etkenlerden kendimizi ne kadar çok korursak vücut içerisindeki stres yönetimimize katkı sağlayan metabolitler, hormonlar ve kimyasal yapı taşları çok daha dengeli ve düzenli gider.

Karaciğerimizde önemli bir Metilasyon döngüsü vardır. Stres dozumuz ne kadar yüksek olursa vücut içerisindeki kortizol salınımız o kadar fazla oluyor. Bu durumda karaciğerdeki metilasyon döngüsünü kötü yönde etkileyen bir gerçektir. Sadece bizi etkilemekle kalmıyor, metilasyon döngüsü bozuk olduğunda gelecek nesillere de olumsuz miras bırakmamıza neden oluyor.

  • Stres yönetiminde bireylerin kendilerine uygun meditasyon, egzersiz tekniklerini bulmaları, uykularına dikkat etmeleri ve doğru teknikle nefes alıp vermek oldukça önemlidir.
  • Gerekli vitamin, mineral takviyeleri, uygun beslenme, liften zengin beslenme ve fitoterapik ürünlerden yararlanmakta stres yönetiminde önemli rol oynamaktadır.