Sağlıklı Ve Uzun Yaşamak İstiyorsak NAD+ Önemli!

Sağlıklı Ve Uzun Yaşamak İstiyorsak NAD+ Önemli!

Sağlıklı yaş alabilmek, yaşının iyisi olabilmek değerlidir. Yüksek NAD+  değerleri fiziksel ve zihinsel performansımızı arttırır. NAD+  bize bu konuda destek olmaktadır. Eğer sağlıklı ve uzun yaşamak istiyorsanız, anti-aging ilginizi çekiyorsa bu 3 harfe dikkat: NAD+

NAD açılımı; -nikotinamid adenin dinücleotide – B3 vitaminin öncül maddesi olan nicotinamidden sentezlenir. İnsan hüvresinin en önemli enerji taşıyıcısı olan ATP üretiminde görev alır. Vücut içinde çok sayıda kimyasal reaksiyonun gerçekleşmesi için yeterli NAD’ye ihtiyacımız var!

Net özet şu ki; ne kadar NAD’ınız varsa o kadar genç, enerjik ve zayıf olursunuz. NAD demek; vücutta açlık var demektir. NAD’ın amacı, enerji üreteceğimiz yere, hücrelere yiyecekleri taşımaktır. NAD maddesi, yiyeceklerin enerji olacak kısmı olan hidrojeni alır NAD+H=NADH olur.

Nad

NADH olunca da gider ATP denilen enerji yapı taşımıza döner. Bolca ATP ile biz istediğimiz kadar enerjik oluruz. Bizim zaten yeterince NAD+’ımız var mı nasıl anlarız. NAD+ ve onun yemekleri taşıyıcı hali NADH arasında bir oran var.

İdeal NAD/NADH oranı = 700/1 Yani ortalıkta NAD çok fazla sayıda olmalı. Ancak oran bu ise hücresel gençlik halimiz iyi oluyor. Ama NAD’ın çokluğu yemeğin azlığıyla orantılı. Biz sürekli ve gereğinden fazla yedikçe, tüm NAD’larımızın üstüne yiyecekler oturuyor onu NADH yapıyor. Tüm NAD’lar biterse yiyecekleri ne taşısın.

NAD‘lar bitince yiyecekler nasıl yakılır? Yakılamayınca hepsi yağ olarak depolanır. Yani NAD az ise hızla kilo alırız. İnsülin direncini de diyabeti de alzheimer da kanseri de kilolu olmanın ve obezitenin sorun yarattığını bildiğimiz tüm hastalıkları “NAD’nın az olduğu hastalıklar “ olarak tanımlayabiliriz.

Demek ki kontrollü açlık uzun yaşamla ilgili genleri aktif tutar! Bu 2 kere 2 net bir gerçek! Açlıkta bu genler aktive olur. NAD’ arttırmak için ilk şart az yemektir. NAD’ı arttıran diğer unsurlar; Egzersiz. Egzersizde hareket enerjisi olarak ATP ye ihtiyaç duydukça, NADH halindeki yiyecek taşıyan versiyondan kurtulup NAD halini çoğaltırırız. NAD’ın varlığı, vücuttaki tüm tamir, yenilenme, antiaging işlerini hücresel olarak destekler.

DEMEKKİ;

Yemek aralarımız en az 4 saat olursa,

Mümkün olduğunca şekerli-unlu gıdayı az yersek,

Erken akşam yemeği yer ve ertesi sabaha kadar atıştırmadan NAD stoklarsak çok iyi yaparız.

Egzersiz yaparak fazla NADH’lardan kurtulursak çok ballı olur.

Özellikle yemekten 1 saat sonra hafif bir egzersiz, yürüyüş bu durum için ideal.

NAD’ nin yapılması İçin temel maddelerden biri triptofandır. Muz, çiğ kakao, kabak çekirdeğinde, çilek de var. Diğeri ise vitamin B3 (niasin) Niasin; hindi, somon, avakado, yerfıstığı, yumurtada mevcut.

NAD’ın iyi seçilmek koşuluyla artık IV ve oral takviye formları bulunuyor.