NAC (N- acetyl cysteine) – 10 Parmağında 10 Marifet

NAC (N- acetyl cysteine) – 10 Parmağında 10 Marifet

NAC (N-Asetil Sistein’in kısaltması) vücutta sistein amino asidine dönüştürülür. Sistein vücudun en güçlü antioksidanı GLUTATYON oluşumu için gerekli bir aminoasittir. (glisin ve glutamin)

Başka bir deyişle, GLUTATYON “tüm antioksidanların annesi” ise SİSTEİN büyükanne olur.

Sistein seviyeleri glutatyonun ne kadar miktarda ve ne kadar hızlı yapıldığını belirleyebildiğinden, NAC glutatyon depolarını doldurmak için gereklidir. Glutatyon hücrelerden serbest radikalleri uzaklaştırır ve detoks yollarını aktive eder.

Sistein ayrıca glutatyonun çalışması için gerekli olan kükürt içerir. Glutatyonu arttırmanın yanı sıra, NAC doğrudan serbest radikallerle savaşabilir.

Parasetamol (ateş düşürücü – ağrı kesici) zehirlenmelerinde kullanılan NAC, aynı zamanda mukus parçalayıcı ve balgam söktürücü olarak da kullanılmaktadır. Tabi ki NAC’ın daha pek çok faydası var ve özellikle solunum yollarını tutan COVID-19 ile mücadelede bu güçlü ve etkili olan antioksidan daha fazla bilinmelidir.

NAC; kurşun, civa, arsenik gibi ağır metal hasarı varsa onun da tedavisinde kullanılmaktadır. Radyasyon, kemoterapi ve pestisitlerin zararlı etkilerini vücuttan atmaya yardımcı olmaktadır. Bronşit, KOAH gibi akciğer hastalıklarının tedavisinde iyi bir destektir NAC !

Sigara ve alkol kullananlarda düzenli n-asetilsistein takviyesi oldukça önemlidir. Sigaranın oluşturduğu serbest radikal hasarını biraz olsun azaltabilmektedir. C vitaminiyle birlikte günlük alındığında karaciğeri korumaktadır.

Grip virüslerine karşı korunmada ve tedavide başarılı etkilerini gösteren pek çok çalışma mevcuttur. Bunların yanı sıra kadın ve erkek infertilite tedavisinde standart tedavilerine eklendiğinde etki göstermektedir.