Kahvenin Bilinmeyen Sırları

Kahvenin Bilinmeyen Sırları

 

Kahvenin Dünü

Bir rivayete göre her şey Etiyopyalı bir çobanın baktığı keçilerden birinin bir meyveyi yemesinden sonra canlanmasını fark etmesi ile başlamış. Çoban kendisi de aynı meyveyi yedikten sonra canlandığını ve mutlu olduğunu fark etmiş.
İşte bu meyvenin kahve olduğu düşünülüyor.
Kahve insanlar üzerinde aromatik hoş kokusuyla olumlu duygulara neden olur. Bu nedenle kahvenin birçok türü yaratılmıştır.

Dünyada kahve üretiminin yılda 3 milyon ton ile en fazla yapıldığı ülke ise Brezilya.

Kahvenin Bilinmeyenleri

Kahvenin faydalı etkileri olduğunu biliyoruz . Dikkat arttırıcı, konsantrasyon artırıcı etkilerini hepimiz yaşamışızdır. Kahve tüketimi makul miktarda kas gücüne olumlu etki eder.
Aynı zamanda yine kontrollü miktarda kahve tüketiminin bağırsak hareketleri üzerine de olumlu etki ettiği bilinmektedir.
Fakat günde 2 fincan üzerinde kahve tüketildiği zaman özellikle kalp ritim bozukluğu olan kişilerde kalp hızını ve ritmini olumsuz etkileyebilir.
Ayrıca gün içerisinde çok fazla miktarda kahve tüketimi mide mukoza ve sindirim sistemi emilim sorunlarına neden olabilir . Kahve idrar söktürücü etkisi nedeniyle vücuttan su ve mineral kaybı yapabilir . Özellikle içinde bulunduğumuz Ramazan ayında sahurda kahve içilmesi gün içinde susamaya olumsuz etki eder.

Peki içerken nasıl kahveleri tercih edelim?

Özellikle orta kavrulmuş Türk kahvesi, filtre kahveler tercihimiz olsun. Çünkü ikisi, üçü bir arada karıştırılmış endüstriyel kahvelerin içinde en az %80 kahve beyazlatıcısı kullanıldığını biliyoruz. Örneğin 10 gramlık kahvenin yaklaşık 8 gramında kahve beyazlatıcısı olabiliyor. Bu da gereksiz zararlı ürünler almamıza neden oluyor. Aynı zamanda ikisi, üçü bir arada olan kahve türlerinde krema ve süt tadı almaya neden olan aroma arttırıcılar söz konusu… Bunlar da sağlık açısından tercih ettiğimiz kombinasyonlar değil.
O yüzden önerimiz sade Türk kahvesi ya da iyi filtre edilmiş kahveler. Bunları da günde iki fincanı geçmeyecek şekilde tüketmektir.
Herkese iyi haftalar