İnsülin Direnci ve Kemik Erimesi – Osteoporoz

İnsülin Direnci ve Kemik Erimesi – Osteoporoz

Kemik erimesi bilinenin aksine menopoz ile birlikte başlamaz. İnsülin direnci ile kemik erimesi arasında sıkı bir ilişki olduğunu daha önce hiç duydunuz mu?

Yanlış beslenme ve insülin direnci ile birlikte 30-35 yaşları arasında kemik erimesi alt yapısı başlayabilir. Bilindiği üzere pankreastan salgılanan insülinin görevi yiyeceklerle aldığımız glikozu (şekeri) hücre içine sokmaktır.

Glikoz hücrelerin içine girerken beraberinde en önemli hücre içi tuzlardan olan potasyumu da hücrenin içerisine taşır. Yanlış beslenmeye bağlı insülin direnci olan kişilerde potasyum ve magnezyum gibi tuzlar hücre içine giremediği gibi yüksek kan şekeri ile birlikte devamlı olarak idrardan atılmaya başlar.

Şekerli ve karbonhidratlı yemek yemeyi maalesef gelenekselleştirmiş bizim toplumumuzda bahsettiğimiz bu tuzlar vücuda zaten yeterli alınmadığı gibi birde kandaki yüksek şeker ve insülin ile hızla vücuttan idrar yolu ile atılmaya başlar. Sonuç olarak Osteoporoz dediğimiz kemik erimesi, kemik kırıkları, kemik kırıklarına yatkınlık ve kemik ağrıları gibi istemediğimiz hastalıkların oluşmasına sebep olur.

Bu yüzden doğru beslenme, aralıklı beslenme, karbonhidratı ve işlenmiş gıdaların yoğun olmadığı bir beslenmeyi sürdürmek genç yaşlardan itibaren ilerideki iskelet sağlığımız için önemli .
VÜCUT direncimiz içinde önemli bir yatırımdır.
İnsülin direncini kırmak için, yaşam şeklimize uygun bir beslenmeyi öğrenmeliyiz. Ek sorunlarımız var ise uygun beslenme düzeni öğrenmek için bu konu ile ilgili hekimlere başvurmanız en doğrusu. DİYABET ya da insülin direnci sadece haplar ve dışardan uygulan insülin tedavisi ile düzelmez. Hatta böyle sadece Labaratuar sonuçlarını tedavi ederiz HASTAYI DEĞİL !
Yaşam – doğru beslenmeyi öğrenmek önemli. HEM DE ÇOK ?

Ozon tedavisi, Biyorezonans, Akupunktur ve Fonksiyonel Tıp bize insülin direncinin ve gelecekte karşımıza çıkmasını istemediğimiz Osteoporoz’un önlenmesi açısından önemi destek- tedavi metodlarıdır.