Hipertansiyon

Hipertansiyon


Uzun yıllardır hekimim
Geçen yıl İstanbul Tabip odası 25. Yıl plaketi aldım
Meslek hayatımın büyük kısmını kardiyoloji uzmanı olarak yaşadım. Koruyucu hekimlik son 4-5 yıldır özellikle ilgi alanım.
Çünkü Hastalıklar derinleşmeden ya da tam oluşmadan bilinç – önlem yaratmanın esas olduğuna inanıyorum. Toplumun ciddi kısmını ilgilendiren HİPERTANSİYON da ( yüksek tansiyon değerleri ) bunlardan biri.


Klasik hekimliği icra ederken tansiyon değerleri yüksek giden kişiye ne yapıyoruz?
Biraz ölçümler yapıp, tuzu azalt deyip ilaç veriyoruz hemen değil mi?

Böyle yapınca tansiyonu kontrol altına almaya çalışıyoruz.
Peki yüksek tansiyon oluşmasını önlüyor muyuz?

HAYIR.

Halbuki HİPERTANSİYON nun oluşmasını önleyecek yıllar içinde
Kalıcı olmasını engelleyecek bilgileri hastalara anlatamıyoruz.. Uzun konu 🙂 …
80-100 hastanın aynı hekim tarafından bir günde bakılması istenen sağlık sistemi ile bu çok zor gerçekten.
HİPERTANSİYON Vücudun tepkilerinden biridir aslında. Ben de bir şeyleri ters götürüyorsun, o yüzden sana böyle bir sinyal veriyorum der vücut.
Yıllar içinde sürekli az su içmek, uzun yıllar sigara – alkol maruziyeti, hareketsiz yaşam, kilolu olmak hipertansiyonun en bilinen hazırlayıcılarıdır. Bunun yanında asidik beslenme (karbonhidrat – şeker ağırlıklı beslenme), kronik DİŞ Ve DİŞ ETİ sorunları, kronik sinüzit, kronik kabızlık, doku düzeyinde MAGNEZYUM eksiklikleri, STRESİ yönetecek doğal hormonal döngünün bozulması ya da geçirilen CERRAHİ BİR İŞLEMİN – ameliyat izlerinin hipertansiyonu oluşturan mekanizmaları tetikleyebileceğini biliyor musunuz?
Ya da büyük büyük yapılan DÖVME izlerinin tansiyonu tetikleyebileceğini hiç duydunuz mu?
Diş sorunu çözülüp, düzenli yeterli miktarda su içmeye başlayarak, ameliyat izlerine Nöralterapi yaklaşımı ile tedavi uyguladığım hastalarımdan tansiyon ilacını kestiklerimiz oluyor. Tansiyon değerleri normale dönen bu hastalarımız önlemlere dikkat ettikleri sürece kalıcı başarıyı gözlüyoruz.
HASTALIK YOK HASTA VAR!
Bu yüzden bütünsel – bireysel yaklaşmalı her şikayeti olan hastaya. HİPERTANSİYON ( HT ) tedavisi de sadece ilaçlar değildir. İlaçlar sadece yüksek değerleri kontrol altına alabilir. HER hastada HT nedenini yok etmez. Bazen önlemler, yanlışları düzeltme ile kişi tansiyon ilaçlarından kurtulabilir.