Hindistan Cevizi ve Yağı

Hindistan Cevizi ve Yağı

Hindistan cevizi tropikal bir palmiye türünün meyvesidir. Bir Hindistan cevizi ağacı 90-100 yıl kadar yaşayabilmektedir ve 60 yıl kadar da ürün verebilir. Bu yüzden oldukça bereketli bir ağaç

Hindistan cevizi ağacının meyvesinden çok farklı ürünler elde edilebiliyor;

  • Hindistan cevizi suyu,
  • Hindistan cevizi sütü,
  • Hindistan cevizi kreması,
  • Hindistan cevizi cipsi ve yağı olarak..
  • Bugün Hindistan cevizi yağının öneminden bahsetmek istiyorum.
  • Kimyasal olarak aslında tereyağına benzeyen bir yapıya sahip, doymuş bir yağ.

Hindistan Cevizinin Faydaları

Hindistan cevizi yağının %40 kadarı anne sütünde bulunan laurik asit içermektedir. Bu asitin vücutta işlenmiş hali bağışıklık sistemi için oldukça güçlü destekleyici özellikler içerir. Özellikle virüslere, bakterilere mantarlara karşı direnci arttırmaktır.

Hindistan cevizi yağı, orta zincirli bir yağ asit yapısına sahiptir ve bu da beyin sağlığı için iyi bir yakıt oluşturur. Yaş ile birlikte olabilecek hafıza kayıplarına destek olan bir yapısı vardır. Ayrıca antienflamatuar yani yangı giderici özelliğe sahiptir.

Kahvelerin içerisine, Türk kahvesinin içine yarım çay kaşığı koyarak tüketilmesi sağlıklı bir tüketim şekli olur. Ayrıca cilt sağlığında, cilt nemlendirilmesinde oldukça doğal bir destektir. Emziren annelerin meme başı çatlaklarında hem tamir edici özelliği, hem de anti mantar, anti bakteriyel etkileri nedeni ile anne ve bebek sağlığı açısından da doğal bir destek yaratır.

Hindistan cevizi yağı, Oil pulling dediğimiz yağ çekme şeklinde de tüketilebilir. Özellikle sabah saatlerinde bir tatlı kaşığı kadar ağız içine aldığınızda, bunu ağız içerisinde köpürene kadar çalkalayabilirsiniz. Diş eti sorunlarında , dişlerin beyazlamasında , bağırsak sağlığını desteklemek , ağızdaki kötü kokuları gidermek için iyi bir yöntemdir.

Hindistan cevizi yağının doymuş yapısı nedeni ile LDL dediğimiz kötü kolesterolü olumsuz etkilediği, HDL dediğimiz faydalı kolesterolü yine olumsuz etkilediği hakkında yayınlar var fakat ben kontrollü kullanımlarda açıkçası buna inanmıyorum. Hindistan cevizi yağının bitkisel, doğal bir yağ desteği olduğunu düşünüyorum. Özellikle virüs enfeksiyonları yönünden, Corona ile yoğun mücadele ettiğimiz günlerde oil pulling olarak Hindistan cevizi yağı desteğini hastalara da öneriyorum.