D Vitamininize Baktırdınız Mı?

D Vitamininize Baktırdınız Mı?

Ya da en son ne zaman baktırdınız ?
Kaçtı hatırlıyor musunuz ?
D vitamini aslında bir hormondur. Bazı gıdalardan alınabilir ama bunlar kısıtlıdır ( et ürünleri , bazı mantarlar ve yumurta sarısı ).
Asıl olarak güneşin etkin olduğu saatlerde (11:00- 15:00 ) derimizde UVB ışınları sayesinde kolesterolden üretilir. Karaciğerde depolanan formundan sonra böbreklerde vücut İçin aktif forma dönüşür. .
Günümüzde kapalı ortamlarda çalışma , çoğu yere araba ile gitme ve güneş koruyucu kremler nedeniyle insanlarda D VİTAMİNİ eksikliğine sık rastlanıyor.

D VİTAMİNİ kemik , kas fonksiyonlarımızda ve savunma sistemimizde oldukça önemli. D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİNDE ; depresyon , kas ağrıları , aşırı saç dökülmesi , kronik yorgunluk , kilo vermede sorunlar , sık enfeksiyon hastalıklarına yakalanma, bazı kanserlere yakalanma görülebilir. .
D VİTAMİNİ istenen düzeyleri bireysel farklılıklar göstermekle birlikte genel olarak 50ng-100 mg/ ml dir .
Ben hastalarıma güneşin dik olduğu saatlerde özellikle kol içi gibi cildin ince olduğu bölgeleri en az 15-20 dk güneşlendirmeyi öneriyorum. .
Sık antibiyotik kullanımı barsak faydalı bakterilerini etkileyerek D VİTAMİNİNİN Yiyecekler ile alınacak bölümünde önemli olan k2 vitamini seviyesini düşürür.

Muhakkak laboratuvarlar değerleri bakılarak verilecek D VİTAMİNİ takviyelerinde magnezyum ve K2 vitamini ilavesi de önemlidir ..