Çinko Neden Önemlidir?

Çinko Neden Önemlidir?

Çinko; vücudumuzda üretilen birçok enzimin sağlıklı bir şekilde işlevini gerçekleştirebilmesi için gerekli bir kimyasal elementtir.

Peki hangi önemli enzimlerin çalışması için çinko gereklidir?

Bunların birkaçından bahsedelim..

Süperoksit dismutaz 1 ve 3 Süperoksit dismutaz enzimleri özellikle vücudumuzda sürekli olarak oluşan ve oldukça zararlı oksijen radikallerini temizlemeye yarar. Bir çöpçü görevi görür ve zararlı maddeyi daha az zararlısına dönüştürür.

Metionin S metil transferaz: Vücudumuz için çok önemli reaksiyonlardan biri olan metilasyonda elzem görevi vardır. Metilasyonun ana motor enzimidir yani; adenozil-L-homosisteinden S-metilmetionini oluşturur.

Homosisteinin kimyasal reaksiyonlarında görev alır homosistein yüksekliği kardiyovasküler olaylar dahil birçok hastalıkla ilişkili saptanmıştır.

Karbonikanhidraz: Karbondioksitin bikarbonat ve proton iyonuna dönüşmesini sağlar ve asidi kontrol (tamponlama) etmektedir.

Alkol dehidojenaz: Alkolü vücutta asetaldehite çevirir. Asetaldehit de vücutta asetata daha sonra da karbonhidrat, yağ asidi ve suya metabolize olur. Alkol hücreler için ileri derece toksiktir.

Metionin sentaz; Homosisteinden metionin ve s adenozil biyosentezinde görev alır. Vücudumuzdaki önemli reaksiyonlardan biri olmaktadır ve bu reaksiyon için vitamin B12 gerekmektedir.