Bazı İlaçların Neden Olabileceği Eksiklikler..

Bazı İlaçların Neden Olabileceği Eksiklikler..

İlaçların neden olabildiği bizim için gerekli unsurların eksiklikleri neler olabilir?

Mide ilaçları, anti depresanlar, tansiyon ilaçları, antibiyotikler, kolesterol ilaçları, doğum kontrol hapları gibi zaman zaman kullandığımız ilaçların ne tür eksiklikler yapabileceğinden bahsetmek istedim bugün..

Bazı ilaçları kullanırız ve onlar bizde bazı gerekli vitamin ve mineralleri eksiltebilir. Böyle olunca yeni başka semptomlar ve şikayetler gelişebilir.

Mide ilaçlarının yani antiasitlerin geneli kalsiyumu kullanır, mideyi nötralize eder. Bu şekilde çinko, kalsiyum, potasyum, magnezyum gibi mineraller emilemez ve bu minerallerin eksikliğini yaşayabilirsiniz.

Bunun yanında B12 ve protein eksikliği de görülür. Dolayısıyla da siz de bu mineralleri ve eksiklikleri yerine koymazsanız yeni şikayetlerin oluşması mümkündür.

Kan şekeri kontrolü için kullanılan ilaçlar B9 ve B12’yi tüketmeleriyle ünlüdür ve düşük enerjiye, anemiye, nöropatiye yol açabilir. Parmaklarımızın ve ayak parmaklarımızın ekstremitelerinde karıncalanma gibi nöropatik şikayetler olabilir.

Antidepresanlar melatonini tüketerek uykusuzluğa neden olur ve uykuya dalmayı zorlaştırabilir. Kalbin onarılmasında çok elzem olan CoQ10 ve magnezyum eksikliklerini de tetikler. Uzun süreli kullanım serotonin yani mutluluk hormonunu da tüketebilir.

Yüksek doz D vitamini takviyeleri; 10.000 IU ve üstü – özellikle D vitamini aktif formuna dönüştürmek için magnezyum gerektiğinden vücutta magnezyumu ve A vitaminini azaltabilir. Yüksek doz D vitamini sonrası kas krampı gibi şikayetler de bundan kaynaklanır.

Kolesterol seviyelerini düşürmek için kullanılan ilaçlar karaciğerin CoQ10 yapımını sıkıntıya sokabilir . Normal beyin fonksiyonlarını sağlayan Omega 3 yağ asitleri olan EPA ve DHA eksikliklerine neden olabilir.

En önemlisi doğum kontrol hapları, detoksifikasyon ve enerji üretimi için gereken bütün B vitaminlerinden çalar.

Lütfen bu etkileşimler üzerinde düşünelim. Önce biz hekimler sonra da hastalarımız akılcı ilaç kullanımını önemseyelim.