Akupunktur Tedavisi

Akupunktur Tedavisi

Temel olarak, akupunktur noktalarının belirli bir şekilde iğnelenmesi yoluyla vücudun enerji akışını düzeltmeyi amaçlar. Genellikle ağrı, stres, depresyon, fobiler ve bağımlılık gibi fiziksel ve psikolojik sorunların karşısında akupunktur tedavisi kullanılır.

Akupunktur Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu noktalar, vücudun çeşitli bölgelerinde yer alır ve enerji kanallarının (meridyenlerin) üzerinde bulunur. İğneler genellikle çok ince olduğu için tedavi sırasında ağrı yaşanmaz. Uzman doktor, hastanın durumunu ve şikayetlerini inceler ve o hastanın ihtiyacı olan bölgelerin ve noktaların belirlenmesi için bir muayene yapar.

İğneler, yerleştirildikleri bölgenin derinliğine ve amacına göre farklı şekilde yerleştirilir ve mümkünse uygun bir şekilde çekilir. Tedavi süresi genellikle 30-45 dakika arasındadır. Akupunktur tedavisi genellikle birkaç seans halinde yapılır ve tedavi süresi her hasta için farklıdır. Öncelikle amaç, hastanın şikayetlerinin azaltılması ve vücudun dengesinin yeniden kazanılmasıdır.

Hangi Durumlarda Yapılabilir?

Akupunktur Tedavisi

Bazı ağrı ve şikayet gibi durumlarda bu tedaviye başvurulabilir;

-Migren ve diğer baş ağrıları
-Aşırı ağrı
-Kronik ağrı
-Şiddetli yorgunluk
-Boğaz ağrısı
-Nezle, kavrama
-Üst solunum yolları enfeksiyonları
-Gastrointestinal probleminiz
-Adet döneminde olan adet ağrıları
-Fertilite ve üreme problemleri
-İştahsızlık, kilo verme
-Gece terlemeleri
-Depresyon, endişe veya stres

Akupunktur, çok çeşitli sağlık sorunları için uygun bir tedavi seçeneği olabilir, ancak unutmayın ki her durumda tüm hastalar için uygun olmayabilir. Tedavi planınızı belirlemek için bir sağlık profesyoneli ile konuşmanız önerilir.

Tedavi Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tedaviye başlamadan önce, doktorunuzla veya akupunktur uzmanınızla konuşmanız önemlidir. Tedavi planınızı oluştururken, sağlık durumunuz, şikayetleriniz, mevcut ilaçlarınız veya diğer tedavileriniz gibi önemli bilgileri paylaşmanız gerekir.

İlk önce, doktorunuzla yaptığınız muayene esnasında, iğne ile yapılacak bir tedaviye karşı herhangi bir alerjisi olup olmadığınızı veya iğne ile yapılacak bir tedavinin size uygun olup olmadığını konusunda emin olunur. Sağlık durumunuzda herhangi bir değişiklik olduysa bunu doktorunuza veya akupunktur uzmanınıza bildirmeniz önemlidir.

Hangi iğnelerin kullanılacağı, ne zaman kullanılacağı ve ne kadar süreyle kullanılacağı hakkında bilgi edinin. Herhangi bir aşırı kanamayı önlemek için doktorunuz veya akupunktur uzmanınız tarafından verilen talimatları dikkatli bir şekilde takip edin. Yapacağınız bu tedbirler, akupunktur tedavisi işleminin daha kolay ve sağlıklı bir hale gelmesini sağlar.